VDI METROS - výrobní družstvo invalidů
U Studia 2654/33, 700 30  Ostrava - Zábřeh
Kalibrační laboratoř - Tlak, Teplota, Průtok
Autorizované metrologické středisko K125

Vývoj průměrné hrubé mzdy dle ČSÚ

prumerna mzda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

VDI METROS na startu Veteran Rallye Ostrava 2013

VDI METROS prezentovala své služby během konání populární soutěže historických vozidel - Veteran Rallye Ostrava 2013, kterou pořádal Tatra Veteran Sport Club Ostrava v AČR ve spolupráci s Fiat Klubem Ostrava v sobotu 25. května.

Na Masarykově náměstí v centru Ostravy tak zaměstnanci VDI METROS změřili krevní tlak nejen účastníkům veteránské rallye, ale i těm divákům, kteří o to projevili zájem. A nebylo jich málo… Současně jim bylo vysvětleno nejen to, jak se správně má krevní tlak měřit, ale také jak se mají o své tlakoměry krve starat.

VRO2013-vdimetrosVRO2013-vdimetros

 
Vzestup a pád krevního tlaku

Arteriální hypertenze neboli vysoký krevní tlak v tepnách, je u lidí vyššího věku naprosto běžná. Když se tento stav neléčí, hrozí vážné onemocnění ledvin nebo plic, poškození cév a rovněž i riziko infarktu či mrtvice.

K vysokému tlaku občas vedou nemoci ledvin a nadledvinek. Jeho tvorbu dále může podpořit obezita, vysoký věk, nevhodný životní styl (špatná strava, stres, kouření), svou roli hrají i dědičné předpoklady. Normální hodnoty krevního tlaku jsou 120/80, postupem času se může nepatrně zvyšovat, příčina většinou není známa. Horní číslo (systolický tlak) značí, jak naše srdce bije. Dolní (diastolický) ukazuje na tlak mezi srdečními údery, když jím prochází krev.

Prehypertenze jako výstraha

Prehypertenze neboli krevní tlak mírně nad normou (121-139/81-89), můžeme považovat za formu výstrahy. Takoví jedinci podstupují dvakrát vyšší riziko srdečních onemocnění než lidé s nižším tlakem. Lékař by jim měl doporučit konkrétní úpravu životního stylu.

Skutečně nebezpečně se jeví, když je tlak od 140/90 a více. Navíc stále nemusíte mít žádné příznaky. Vlastníte-li na to přístroj a naměříte si doma více než 180/110, okamžitě si sedněte nebo lehněte a odpočiňte si! Pokud číselné hodnoty ani po několika minutách nespadnou, volejte 155. Tak značná hypertenze může způsobit infarkt, poničení ledvin a ztrátu vědomí. Zde se už příznaky objevují. Patří k nim např. bolest hlavy, úzkost, krvácení z nosu, dušnost.

Komu hrozí nejčastěji

Do 45 let je riziko menší a hrozí zejména mužům. Poté se to vyrovná a většinu těch, kteří od věku 65 let trpí vysokým krevním tlakem, už tvoří ženy. Riziko se zvyšuje také tehdy, pokud hypertenzí trpí blízcí příbuzní. Za zmínku rovněž stojí, že 60 % lidí s vysokým krevním tlakem jsou diabetici. Stres sice může krevní tlak zvýšit, ale neexistuje důkaz, že by způsoboval trvalý stav. To však neznamená, že našemu organismu prospívá. Na hypertenzi může mít nepřímý vliv, a to nesprávnou stravou a nadměrnou spotřebou alkoholu a cigaret, což může vést nakonec k srdečním chorobám.

Celý článek...
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 3 z 3
VDI METROS, výrobní družstvo invalidů, Copyright © 2004-2021, Administrátor webu Jakub Rojek