VDI METROS - výrobní družstvo invalidů
U Studia 2654/33, 700 30  Ostrava - Zábřeh
Kalibrační laboratoř - Tlak, Teplota, Průtok
Autorizované metrologické středisko K125

Vývoj průměrné hrubé mzdy dle ČSÚ

prumerna mzda

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vysoký krevní tlak může ovlivnit sexuální život

Hypertenzí neboli vysokým krevním tlakem trpí v České republice asi 40 % populace ve věku 25 až 64 let. Ovšem vzhledem k tomu, že toto onemocnění nebolí a dlouho nemá žádné příznaky, až čtvrtina lidí o něm vůbec netuší. Málokdo také ví, že poněkud nevšedním příznakem této nemoci může být například porucha erekce.

Když zúžené cévy nejsou schopny dopravit k orgánům dostatek kyslíku a živin, orgány kvůli nedostatečnému zásobení strádají a zhoršuje se jejich funkčnost. Následkem potom může být i porucha ztopoření pohlavního údu, odborně nazývaná erektilní dysfunkce.

„Cévy penisu jsou tenčí než cévy srdce či mozku, proto se jejich postižení projeví mnohem dříve,“ vysvětlil odborník na arteriální hypertenzi MUDr. Jan Peleška z Centra preventivní kardiologie III. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a dodal: „Problémy s erekcí mohou být projevem i čistě funkčním, např. při psychických poruchách. Typická je ale právě příčina tzv. organická, tedy konkrétní postižení cév, a to právě aterosklerózou (kornatění tepen).“

Nastane-li u muže erektilní dysfunkce, pozná to nejen při pokusu o pohlavní styk, ale také z nepřítomnosti tzv. noční erekce, která je u zdravého muže relativně běžná. Většina mužů ale poruchu ztopoření penisu, i když o nemoci vědí, nezaregistruje. Pacienti po infarktu si ale často zpětně uvědomují předcházející problémy s erekcí, hlavně tedy po konzultaci se svými ošetřujícími lékaři.

Kouření zvyšuje riziko infarktu
Signály v podobě nedostatečné erekce by měly být určitým alarmem. Svůj krevní tlak bychom proto měli mít pod kontrolou. Pravidelné měření může zachránit partnerský život, ale také odhalit změny v kardiovaskulárním systému a předcházet tak rizikům vzniku infarktu a dalších nemocí. Více informací o zásadách správného měření na www.krevnitlak.cz.

Hypertenzi obvykle nezpůsobuje pouze jedna příčina, nýbrž kombinace mnoha faktorů (kouření, stres, vysoký přísun soli, alkohol,…). Registry infarktu myokardu ale prokázaly, že právě kouření patří v tomto směru k nejrizikovějším faktorům. "Průměrný věk mužů kuřáků s prvním infarktem je u nás kolem šedesáti let, u nekuřáků o deset let více. Vysoký tlak sice postihuje muže dříve, protože ženy jsou chráněny pohlavními hormony, ale během menopauzy ženy začnou muže v průměru dohánět," upřesňuje MUDr. Peleška.


ema, Novinky, 13. 12. 2013
http://www.novinky.cz/zena/vztahy-a-sex/321845-vysoky-krevni-tlak-muze-ovlivnit-sexualni-zivot.html

 
VDI METROS, výrobní družstvo invalidů, Copyright © 2004-2021, Administrátor webu Jakub Rojek